Szare płytki – stylowy sposób na dekorację ściany w salonie, kuchni i łazience

Szare płytki zyskały na popularności w ostatnich latach. Kiedyś niemal nie do pomyślenia było, by kaflami w tym kolorze udekorować np. salon. Dziś to praktycznie standard. Choć szare okładziny kojarzą się głównie z nowoczesnymi wnętrzami, to bez problemu można je wykorzystać do stworzenia przestrzeni o bardzo klasycznym designie. Szarość cechuje się bowiem uniwersalnością i płytki o takiej barwie pasują doskonale do niemal wszystkich pomieszczeń oraz mieszkań.

Możliwość montażu szarych płytek we wnętrzach zaaranżowanych w różnych stylach wynika między innymi z ogromnego wyboru tego rodzaju produktów. Kafle o takiej kolorystyce mogę bowiem występować zarówno jako tradycyjne modele gipsowe, jak i betonowe czy ceramiczne. Co więcej, w odcieniach szarości występują także płytki imitujące drewno oraz kamień naturalny. Wybór jest więc naprawdę spory i dobranie odpowiedniego modelu do danego pomieszczenia nie powinno stanowić większego problemu.

Szare płytki do salonu

Szare płytki w łatwy sposób można wykorzystać do udekorowania salonu. Najlepiej sprawdzą się w przypadku aranżacji w stylu minimalistycznym, skandynawskim lub industrialnym. Szarość nadaje wnętrzu elegancji i nieco surowego charakteru. Zaleca się, by w salonie płytki tego rodzaju stanowiły jedynie element ozdobny. Wyłożenie całego pomieszczenia szarą okładziną może doprowadzić do sytuacji, w której salon stanie się po prostu monotonny. Za pomocą takich płytek łatwo można wyróżnić np. ścianę z zawieszonym telewizorem.

W ofercie firmy Incana znajduje się kilka przykładów szarych płytek, które doskonale nadają się do wyłożenia w salonie. Nowoczesny, industrialny model Nexus o charakterystycznej, trójwymiarowej strukturze, sprawdzi się w modernistycznych wnętrzach stawiających wręcz na futurystyczne rozwiązania. Alternatywą dla tego produktu są bardzo proste płyty betonowe Concerto. Szerokie kafle o niezwykle prostej strukturze można wykorzystać do dekoracji salonów urządzonych w stylu skandynawskim lub industrialnym. Dla pomieszczeń utrzymanych w tym ostatnim nurcie warto polecić również szare płytki przypominające cegłę, np. model Milano o ciemnym, grafitowym kolorze.

Szare płytki do kuchni

Szare płytki bardzo dobrze nadają się do dekoracji kuchni. W przypadku tego pomieszczenia mogą zarówno stonować ogólny design pomieszczenia, jak i nadać mu nieco szyku. W przeciwieństwie do dekoracji salonu, w kuchni należy użyć kafli wykazujących odporność na wilgoć oraz działanie wysokich temperatur. Dobrze jest też wybierać płytki, które łatwo utrzymać w czystości. Kuchnia często i szybko się brudzi, więc wyłożenie jej okładziną podatną na zniszczenia przez częste mycie, będzie marnotrawstwem czasu oraz pieniędzy.

Dobrze jest zastanowić się także nad umiejscowieniem szarych płytek w kuchni. Najrozsądniejsze wydaje się wyłożenie nimi przestrzeni między blatem a szafkami. Jeśli natomiast pomieszczenie do gotowania łączone jest z jadalnią, to kafle mogę stanowić ciekawy element dekoracyjny dla miejsca, w którym planuje się każdego dnia spożywać przygotowane wcześniej posiłki. Ważne jednak, by dla obu tych przestrzeni zastosować inne rozwiązania aranżacyjne. Wyłożenie na całej powierzchni kuchni i jadalni płytek tego samego rodzaju sprawi, że wnętrze stanie się nudne i przytłaczające.

W kuchni można zastosować m.in. betonowe płytki Stripe o prostej, geometrycznej konstrukcji. Idealnie nadadzą się do wnętrz bardziej stonowanych i pozbawionych charakterystycznych elementów. Dla osób szukających nieco odważniejszych rozwiązań, można polecić płytki Strato o głębokim grafitowej barwie oraz ostrej, wyrazistej strukturze imitującej naturalny kamień.

Szare płytki do łazienki

Płytki w łazience powinny wykazywać się właściwościami podobnymi do tych, o jakich była mowa w kontekście kafli dekoracyjnych przeznaczonych do kuchni. W tym pomieszczeniu ważne jest też, by okładzina była gładka i nie narażała na ewentualne uszkodzenia skóry. Kafle o ostrzejszej strukturze zaleca się jedynie ułożyć jako element dekoracyjny w mniej strategicznych miejscach (tam, gdzie nie mamy bezpośredniego kontaktu powierzchnią wyłożoną płytkami, np. ściana z lustrem lub z zainstalowanym kompaktem toaletowym). W takim przypadku sprawdzą się płytki imitujące kamień, np. Moderno o bardzo jasnej, wpadającej wręcz w biel barwie. Z kolei dla łazienek utrzymanych w bardziej ekstrawaganckiej i nowoczesnej stylistyce można polecić modele Qubo oraz Maxima.