Surowy beton na ścianie. Ten efekt osiągniesz w prosty sposób, dzięki markowym płytkom dekoracyjnym


Jeszcze kilka lat temu mało kto pomyślałby o tym, by za pomocą surowego betonu wykończyć ściany w salonie czy sypialni. Taka aranżacja bardziej kojarzyła się z niedokończoną budową niż z nowoczesnymi i atrakcyjnymi wnętrzami. Dziś beton na ścianie uważany jest za jeden z największych hitów aranżacyjnych.

Uznaje się go nawet za dekorację niezwykle estetyczną i wysublimowaną. Efekt surowego betonu można uzyskać na kilka sposobów. Jednym z nich jest wyłożenie ścian specjalnymi płytkami. W ofercie marki INCANA znajduje się kilka modeli takich kafli. Sprawdź, co je wyróżnia i w jakich wnętrzach sprawdzą się one najlepiej.


Beton na ścianie stał się modny wraz ze wzrostem popularności stylizacji mieszkań na nowoczesne lofty. W takich wnętrzach dominują motywy surowe. Beton w połączeniu np. z metalem czy drewnem wprowadza do wnętrza sporo harmonii oraz ładu. Takie wykończenie cechuje aranżacje utrzymane w stylu modernistycznym. Coraz częściej jednak spotyka się je również w mieszkaniach nawiązujących do modelu skandynawskiego. Beton dobrze sprawdzi się także jako element wystroju przestrzeni industrialnej.


Jakie są zalety surowego betonu na ścianie?

Surowy beton prezentuje się bardzo elegancko. Pomieszczenie zyskuje dzięki takiemu rozwiązaniu na świeżości. Ponadto, w przeciwieństwie do wielu innych metod dekorowania ścian popularnych jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu, nie przytłacza i nie dominuje wnętrza. Oprócz tego, beton wykazuje się sporą uniwersalnością. Można go zastosować w salonie, kuchni, łazience, sypialni, przedpokoju itd. Nic nie stoi na przeszkodzie, by za jego pomocą odpowiednio udekorować nawet ściany zewnętrzne budynku. Jest to także materiał bardzo trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Łatwo utrzymać go w czystości – ewentualne plamy bez trudu zmywa się przy użyciu wilgotnej szmatki. Na dodatek, gromadzący się na nim kurz nie rzuca się od razu w oczy, gdyż zlewa się wraz z szarym kolorem materiału bazowego.Z jakimi dodatkami współgra surowy beton?

Surowy beton dobrze komponuje się z elementami wystroju, które same zostały obrobione w możliwie najmniejszym stopniu. Najlepiej sprawdzają się dodatki metalowe i drewniane. Zdecydowanie należy ograniczyć dekorowanie pomieszczeń ozdobami ceramicznymi czy wykonanymi z tworzyw sztucznych. Szarość ścian stanowi doskonałe tło dla roślin. Ich głęboka zieleń bardzo dobrze będzie prezentować się w takiej scenerii. Ponadto, beton najlepiej otaczać jasnymi meblami o jednolitej barwie (przede wszystkim bieli).


Surowy beton uzyskany za pomocą płytek dekoracyjnych

Wydawać się może, że surowy beton na ścianie najlepiej uzyskać poprzez zastosowanie prawdziwego budulca tego typu. Nic jednak bardziej mylnego. To rozwiązanie stosunkowo drogie i w wielu przypadkach niemożliwie do zastosowania przez niewystarczającą nośność ścian oraz innych elementów konstrukcyjnych. Alternatywą jest zastosowanie specjalnych płytek dekoracyjnych, które imitują prawdziwy beton. Takie kafle dostępne są w ofercie firmy Incana. Model Eternal o minimalistycznym charakterze nadaje się do nowoczesnych, ekskluzywnych loftów. Płytka Grand z charakterystycznymi długimi i wąskimi elementami sprawdzi się natomiast w mieszkaniach industrialnych. Wyraźne wżery w strukturze produktu sprawiają, że jest on wizualnie surowszy, niczym forma spod szalunku. Ciekawym rozwiązaniem są także kafle Stripe podzielone na podłużne elementy o zróżnicowanej wielkości. Ze względu na brak symetrii, produkt ten można zastosować w pomieszczeniach wymagających nieco ocieplenia designu, np. w jadalni.