Płytki gipsowe dekoracyjne – Gdzie i jak można je stosować?

Płytki gipsowe dają możliwość wykorzystania w wystroju wnętrza stylowej imitacji kamienia, cegły, betonu, a nawet drewna. Są one przeznaczone do samodzielnego montażu, co pozwala w łatwy sposób udekorować salon, kuchnię czy sypialnię.

Płytki gipsowe mają wiele zastosowań: mogą podkreślić poszczególne elementy wyposażenia (np. kominek), wizualnie oddzielić od siebie połączone pomieszczenia (np. kuchnię i salon) albo optycznie powiększyć mały pokój (przy zastosowaniu jasnej kolorystyki). Wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj płytki, przygotować ścianę pod jej montaż i samodzielnie go przeprowadzić.

Płytki gipsowe w wersji slim  mają tylko 1,5 cm grubości
Jedną z podstawowych zalet dekoracyjnych płytek gipsowych jest ich niska waga, a także grubość, która nie przekracza 2,5 cm. W ofercie firmy Incana można również znaleźć produkty w specjalnej wersji slim, których grubość to zaledwie 1,5 cm. Dzięki temu można je kłaść praktycznie na każdej ścianie bez specjalnego wzmocnienia, nawet na dużych przestrzeniach. Dlatego też płytki gipsowe można wykorzystać zarówno do ekspozycji części ściany (np. za telewizorem, przy schodach albo wokół lustra), jak i do dekoracji całej jej powierzchni.

Naturalny kolor gipsowych płytek dekoracyjnych
Asortyment płytek gipsowych firmy Incana obejmuje serie o różnej fakturze i kolorystyce. Jeżeli chodzi o barwienie, produkty te wyróżniają się na rynku autorską metodą DRY, która daje gwarancję niepowtarzalnej oferty produktowej. Technologia ta zapewnia najwyższą jakość wybarwienia poszczególnych detali i nadaje płytce naturalny wygląd.
Na tym nie koniec zalet gipsowego asortymentu. Tego rodzaju płytki dobrze izolują ścianę, dzięki czemu zmniejsza się utrata ciepła. Poprawiają również akustykę w pomieszczeniu.
Jeżeli już po położeniu płytek klient będzie chciał zmienić ich kolor, nie musi obawiać się konieczności demontażu. Płytki gipsowe Incana można malować zwykłymi farbami ściennymi. Jeżeli mają już kilka lat, to przed malowaniem warto je odkurzyć i zagruntować.

Drewno i cegła to tylko niektóre możliwości płytek gipsowych
W autorskim dziale projektowym Incana powstają zarówno klasyczne, jak i nowoczesne i odważne pomysły na aranżacje wnętrz. Wśród płytek gipsowych znaleźć można m.in. serie:
– Murro Panel (płytka imitująca ponadczasową białą cegłę),
– Mizar Bianco (układ wzoru będący połączeniem drewna i kamienia),
– Ferrara (tworząca cienkie niteczki do złudzenia przypominające babie lato albo fakturę chałwy),
– Como (płytka o wyglądzie skał wapiennych),
– Arno (łącząca elementy gładkie z fakturą szczotkowaną i chropowatą).

Jak kłaść gipsowe płytki na ścianie?
Płytki gipsowe z oferty Incana można układać samodzielnie. Nie jest to trudne zadanie pod warunkiem odpowiedniego przygotowania.
Aby dowiedzieć się, ile potrzeba będzie płytek, można skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który znajduje się przy szczegółowym opisie każdej kolekcji. Warto kupić ok. 10% więcej materiału niż przewidywana powierzchnia do wyklejenia – to na wypadek nieprzewidzianych strat podczas pracy. Trzeba też mieć odpowiednią ilość gruntu i kleju. W przypadku układania płytek w pomieszczeniu, temperatura nie powinna być niższa niż +5 ani wyższa niż +25 stopni Celsjusza.
Przed przystąpieniem do pracy warto też wyjąć płytki z opakowań i ułożyć je na podłodze w dokładnie taki wzór, jaki chcemy uzyskać na ścianie. Warto pamiętać, że różnice w odcieniach płytek są celowe i mają one całej kompozycji nadać bardziej naturalnego wyglądu.
Klejenie rozpoczyna się zawsze od dołu, a przenosząc płytki na ścianę należy pamiętać o zachowaniu 3-4 mm szczelin do sąsiednich ścian, podłogi i sufitu. Każdą płytkę przed nałożeniem kleju trzeba przetrzeć po stronie klejenia drucianą szczotką, a następnie dokładnie usunąć powstały pył – zapewni to lepszą przyczepność płytki w czasie montażu. Po dokładnym wyschnięciu (ok. 14 dni od klejenia), należy zabezpieczyć ścianę na całej