Płytki drewnopodobne na ścianę – jak je wybierać i jak kłaść


Płytki drewnopodobne można z powodzeniem stosować zarówno przy wystroju salonu czy sypialni, jak i przy wykańczaniu kominka, a nawet elewacji. Należy jednak zwrócić uwagę, czy są one gipsowe czy betonowe, a co za tym idzie – jakie jest ich przeznaczenie. 

Natura i środowisko to jeden z najmodniejszych w tym sezonie trendów w dekoracji wnętrz. Wzory inspirowane kamieniem czy drewnem od lat cieszą się niesłabnącą popularnością i są jedną z częściej wykorzystywanych inspiracji wnętrzarskich. Dlatego w ofercie firmy Incana znaleźć można wiele płytek drewnopodobnych, różniących się wzorem, kolorem i fakturą oraz o różnym przeznaczeniu. 


Płytki drewnopodobne do kuchni i łazienki


Chociaż pomieszczenia o dużej wilgoci wymagają szczególnego wyboru materiałów budowlanych i wykończeniowych, w nich także można zastosować stylowe i oryginalne płytki drewnopodobne. Trzeba pamiętać jednak, aby były one betonowe i wykonane w odpowiedniej technice koloryzacji. Płytki gipsowe chłoną wilgoć znacznie bardziej niż betonowe, dlatego nie będą dobrym pomysłem przy tego rodzaju aranżacji.

W ofercie firmy Incana znaleźć można serię płytek betonowych Landwood, całkowicie inspirowaną fakturą drewna. Aby stworzyć więcej możliwości aranżacji, kolekcja tych długich i wąskich płytek dostępna jest w dwóch kolorach:
Cappuccino (stonowany beż), 
Volcano (ciemna barwa skały wulkanicznej). 

Aranżację z płytek wykonać można na całej ścianie lub tylko na jej fragmencie (np. przy wannie albo drzwiach). Trzeba jednak pamiętać, że bezpieczne użycie elementów betonowych wymaga odpowiednio solidnej konstrukcji i klasyczne płytki klejone na dużej powierzchni mogą okazać się zbyt ciężkie na ścianę np. z popularnych płyt gipsowo – kartonowych na stelażu z profili stalowych, aluminiowych lub drewnianych. 

Rozwiązaniem tego problemu są specjalne, cieńsze i lżejszy płytki Incana z serii Slim, jak np. kolekcja Eastwood. Jest to lekki betonowy produkt, który charakteryzuje się ciepłą brązową barwą, z subtelnymi ciemniejszymi przebarwieniami. Płytka ma strukturę z elementami imitującymi surowe drewno, a miejscami także drewno z łuszczącą się, spękaną korą. 

Decydując się na płytki dekoracyjne w kuchni czy łazience warto przeprowadzić impregnację, która pomoże zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci, a także pomoże utrzymać czystość. 


Płytki drewnopodobne na elewację


Wśród produktów marki Incana znaleźć można wiele wzorów i kolorów płytek, które mogą być stosowane także na zewnątrz. Dzięki temu, że seria Landwood jest mrozoodporna, dobrze sprawdza się na elewacji. Są to płytki masywne o grubości 2 cm, dlatego można ozdobić nimi także komin, ogrodzenie albo filary. 

Także seria cieńszych płytek Eastwood bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku zastosowania zewnętrznego. Ponieważ są to elementy mniej masywne, można je stosować nawet na bardzo dużych powierzchniach albo tam, gdzie zbyt grube płytki mogłyby wyglądać nieestetycznie. 


Płytki drewnopodobne do salonu i sypialni 


Płytki imitujące drewno w wyjątkowy sposób nadają wnętrzom ciepła i tworzą przytulny klimat co sprawia, że często wykorzystywane są w salonie lub sypialni. W tym przypadku także można zdecydować się na ozdobienie całej ściany albo wyeksponowanie tylko jej fragmentu (np. przy łóżku albo telewizorze). 

W ofercie Incana, oprócz wspomnianych wcześniej serii znaleźć można także jasne, delikatne płytki gipsowe Forest, charakteryzujące się niską masą i dużą wytrzymałością. Zróżnicowana powierzchnia tego wzoru oraz uniwersalna biała barwa sprawiają, że seria Forest doskonale uzupełnia różnego rodzaju aranżacje i koncepcje. Wpasowuje się zarówno w minimalistyczne skandynawskie trendy, jak i inne tradycyjne i urozmaicone projekty.

Seria gipsowa Mizar Bianco zdobiona jest wzorem będącym połączeniem drewna i kamienia, co nadaje produktowi oryginalnego i naturalnego charakteru. Płytka ładnie komponuje się z jasnymi wnętrzami zaaranżowanymi w śródziemnomorskim stylu. Można ją także pomalować na dowolny kolor za pomocą farb wewnętrznych.


Jak kłaść płytki drewnopodobne?


Przed przystąpieniem do klejenia płytek drewnopodobnych należy ułożyć je na podłodze w wymagany wzór, korzystając przy tym naprzemiennie z elementów z różnych opakowań. Ta uniwersalna zasada przy produktach imitujących drewno jest szczególnie istotna w związku z tym, że są one często wielokolorowe.  

Ścianę przed montażem należy oczyścić i wyrównać oraz zagruntować, a każdą płytkę przed przyklejeniem zmatowić. 

Sprawdź naszą szczegółową instrukcję dotyczącą montażu płytek gipsowych i betonowych TUTAJ