Płytki do przedpokoju. Sposoby na zdobienie ścian nawet w małych pomieszczeniach

Przedpokój stanowi swojego rodzaju wizytówkę domu lub mieszkania. To w tym pomieszczeniu wita się zwykle przybyłych gości. Warto więc zadbać o to, by design holu lub korytarza był zapowiedzią tego, w jaki sposób urządzone zostało całe lokum. Ciekawym sposobem na urozmaicenie tej przestrzeni może być zastosowanie różnego rodzaju płytek ściennych. Dzięki nim przedpokój nie tylko nabierze unikalnego charakteru, ale też stanie się pomieszczeniem funkcjonalnym.

Aranżując przedpokój trzeba pamiętać, że ściany tego pomieszczenia są wyjątkowo narażone na zabrudzenia i zniszczenia. Plamy tworzą się od ciągłego wieszania kurtek czy ściągania zabłoconych butów. Na dodatek, wiele osób przechowuje w przedpokoju różne przedmioty codziennego użytku, np. rower, którym nietrudno zrobić na ścianach rysy lub obicia. Jeśli więc chce się udekorować to pomieszczenie płytkami, warto wybrać takie, które będą odporne na tego rodzaju działania.

Płytki do przedpokoju – alternatywa dla farby

Ściany przedpokoju najczęściej pokrywa się farbami. To jednak rozwiązanie mało praktyczne, gdyż nie chroni powierzchni przed wyżej opisanymi defektami. Ponadto, trudno w takim przypadku pozbyć się pojawiających plam. Nie jest też tajemnicą, że pomalowanie ścian nie nada pomieszczeniu unikalnego designu. Wyjątkowy efekt można uzyskać, decydując się na płytki dekoracyjne. Ich wybór jest aktualnie na tyle duży, że bez problemu można dopasować odpowiedni model do wystroju całego mieszkania. Co istotne – wiele rodzajów kafli wykazuje odporność na ścieranie lub wilgoć, a utrzymanie ich w czystości nie stanowi większego wyzwania. To sprawia, że płytki w przedpokoju stanowią nie tylko bardziej efektowną, ale też dużo praktyczniejszą alternatywę dla farb.

Płytki ceramiczne do przedpokoju

Najpopularniejszym typem płytek dostępnych w sklepach są oczywiście kafle ceramiczne. To rozwiązanie stosunkowo tanie, dzięki któremu można jednocześnie uzyskać ciekawy efekt aranżacyjny. Okładzina wykonana z takiego materiału ma też jednak kilka wad. Po pierwsze – płytki ceramiczne zwykle projektowane są do innego rodzaju pomieszczeń, głównie do kuchni i łazienki. Trudno będzie zatem dobrać taki wzór, który pasowałby do przedpokoju. Płytki ceramiczne projektuje się też w taki sposób, by wyłożyć nimi całą powierzchnię ścian. To z kolei może sprawić, że hol domu lub mieszkania będzie przytłaczający i mało atrakcyjny wizualnie. Wyłożenie kaflami ceramicznymi tylko wybranego fragmentu pomieszczenia często nie ma racji bytu, gdyż wyglądałoby to po prostu mało estetycznie. Z pomocą przychodzą jednak płytki innego rodzaju, np. gipsowe lub betonowe. Poszczególne modele tego typu okładzin pozwalają zarówno na wyłożenie nimi całego przedpokoju, bez ryzyka stworzenia aranżacji nieprzyjemnej dla oka, jak i wykorzystanie ich jedynie jako elementu dekoracyjnego.

Płytki imitujące cegłę

Świetnym sposobem na nadanie przedpokojowi unikalnego charakteru jest wyłożenie ścian płytkami imitującymi cegłę. To rozwiązanie szczególnie warte polecenia osobom, które urządzają swoje mieszkania w stylu industrialnym. Cegła sprawia, że pomieszczenie staje się z jednej strony bardziej surowe, ale jednocześnie bardziej klimatyczne. Takie płytki można wręcz uznać za ponadczasowe. Wzornictwo oparte na wyglądzie cegieł jest modne nieprzerwanie od wielu lat, więc niewielka jest szansa na to, że wkrótce udekorowany w ten sposób przedpokój stanie się passe. Kafle imitujące cegłę mają jeszcze jedną zaletę – bez problemu można ich użyć zarówno do udekorowania tylko fragmentów ścian, jak i do wyłożenia nimi całego pomieszczenia.

W ofercie firmy Incana można znaleźć kilka modeli płytek imitujących cegłę, które nadadzą się do wyłożenia w przedpokoju. Wyróżnić warto m.in. okładzinę Arnhem o klasycznej bordowej barwie. Dla osób szukających płytek mających za zadanie rozświetlić przestrzeń, można polecić model Sardina o lekko brązowym, słonecznym kolorze. Z kolei do nowoczesnych wnętrz zaleca się zakup białych płytek Mattone.

Płytki imitujące drewno

Podobną ponadczasowością charakteryzują się płytki imitujące drewno. Ten rodzaj produktu szczególnie sprawdza się we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym lub skandynawskim. Takie kafle nadają wnętrzu elegancji oraz sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne. W porównaniu do naturalnego drewna, okładzina wykonana z takich płytek jest też o wiele tańsza. Przykład produktu tego rodzaju stanowi dostępny w ofercie firmy Incana model Landwood.

Płytki betonowe

Przedpokój można udekorować też modnymi w ostatnim czasie płytkami betonowymi. Rozwiązanie to idealnie nadaje się do mieszkań modernistycznych. Beton sprawia, że wnętrze staje się bardziej ekskluzywne i nowoczesne. Wśród dostępnych w naszej ofercie modeli warto wyróżnić kafle Grand o bardzo prostym, geometrycznym kształcie. Doskonale sprawdzą się jako dekoracja holu prowadzącego do loftu. Model Stripe z kolei w swej strukturze przypomina płytki imitujące cegłę, przy czym okładzina cechuje się charakterystycznym dla betonu szarym kolorem oraz wypustkami w nawierzchni.

Decory do przedpokoju

Do nowocześnie zaaranżowanych przedpokojów pasować będą także rozmaite decory ścienne. Wyłożenie nimi nawet niewielkiego fragmentu ściany sprawi, że pomieszczenie nabierze unikatowego kształtu. Uwagę warto zwrócić m.in. na modele tworzące okładziny trójwymiarowe, np. Estillo lub Atlantic. To niebanalne rozwiązania, pozwalające wykreować bardzo atrakcyjny dla oka efekt, który dodatkowo nadaje przestrzeni dodatkowej głębi.