Płytki 3D – pomysł na oryginalne i stylowe ozdobienie ściany

 

Płytki 3D to w ostatnich latach jeden z największych hitów aranżacyjnych. Ich geometryczne, faliste oraz abstrakcyjne wzory są w stanie nadać wyjątkowego charakteru nawet najbardziej klasycznym wnętrzom. Trójwymiarowe kafle idealnie sprawdzają się przede wszystkim w łazienkach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by za ich pomocą udekorować np. salon lub sypialnię. Co oprócz ciekawego designu można zyskać, decydując się na montaż płytek 3D?

Trójwymiarowe płytki to specjalny rodzaj produktów, które charakteryzują się specyficzną strukturą. Ułożone na płaszczyźnie nie tworzą gładkiej konstrukcji o jednolitej fakturze. Okładzina wykonana z tego rodzaju kafli może posiadać różnego rodzaju załamania, żłobienia, faliste wzory itd. Ostateczny efekt zależy oczywiście od wybranego modelu płytek oraz oświetlenia panującego w pomieszczeniu.

 

Zalety płytek 3D

Płytki 3D mają co najmniej kilka atutów. Wbrew pozorom, kafle tego rodzaju nadają się nie tylko do wnętrz nowoczesnych, ale też do tych bardziej klasycznych. W pierwszym przypadku sprawdzają się modele o bardziej oryginalnym i ekstrawaganckim wykończeniu. Przykład stanowi dostępna w ofercie firmy Incana płytka Brave. Wykonana nią okładzina tworzy trójwymiarowy wzór geometrycznych kształtów, co sprawia, że można nią urozmaicić wnętrza urządzone w modernistycznym stylu. Z kolei dla pomieszczeń utrzymanych w bardziej standardowych tonach przygotowano płytki 3D, które swoim wyglądem przypominają naturalny kamień. W ten sposób prezentuje się chociażby model Vermont tworzący na płaszczyźnie nieregularną, bardzo atrakcyjną strukturę.

Trójwymiarowe płytki skutecznie ożywiają także wnętrze i  dodają mu dodatkowego animuszu. Ciekawy dla oka efekt uzyska się, wykładając nimi cały pokój lub tylko jego wybrany fragment. Co więcej – przestrzeń wyłożona kaflami 3D nabiera głębi, a w niektórych przypadkach za ich pomocą jesteśmy w stanie powiększyć optycznie dane pomieszczenie!

Płytki 3D do łazienki i nie tylko

Wybór płytek 3D na rynku jest tak duży, że bez problemu można dobrać modele dopasowane do typu przestrzeni, w jakiej mają się one znaleźć. Trójwymiarowe kafle znajdują zastosowanie najczęściej w łazienkach, gdzie stanowią interesujący dodatek dekoracyjny. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań do użycia płytek 3D w innych pomieszczeniach. W zależności od własnej wizji, trójwymiarowe kafle mogą stanowić idealną ozdobę w każdym miejscu w domu. Dla przykładu – decor Atlantic, charakteryzujący się nieregularnym kształtem oraz ciekawym designem, będzie bardzo atrakcyjnym dodatkiem na ścianie w sypialni. Natomiast nowoczesny model Qubo świetnie wypełni puste przestrzenie w modernistycznym salonie lub prywatnym gabinecie. Rozwiązań i inspiracji jest naprawdę dużo.

Trójwymiarowe drewno

Bardzo ciekawy efekt można uzyskać, decydując się na trójwymiarowe płytki betonowe imitujące drewno. Ich struktura wizualnie przypomina popękaną korę, a całość ułożona na płaszczyźnie nie zachowuje regularnego kształtu. To świetne rozwiązanie dla wnętrz, które urządzane są np. w stylu boho lub skandynawskim. W przypadku tego ostatniego sprawdzą się np. dostępne w naszej ofercie białe płytki Forest. Tworzą one bardzo subtelny efekt 3D, co sprawia, że wpasowują się w minimalistyczny charakter pomieszczeń zaaranżowanych na wzór mieszkań i domów z północnej Europy.

Na jakich płaszczyznach można zamontować płytki 3D?

Płytki 3D najczęściej układa się na ścianach. To właśnie na tej płaszczyźnie najłatwiej jest uzyskać odpowiedni efekt wizualny, który na dodatek zostaje odpowiednio wyeksponowany. Nie zaleca się montażu tego typu kafli na podłogach. Ich nierówna struktura sprawia, że nie spełniają one swojej funkcji użytkowej, a na dodatek trudno utrzymać je w czystości. Ciekawym pomysłem jest za to montaż płytek 3D na suficie. Z technicznego punktu widzenia nie ma przeszkód do ulokowania trójwymiarowej okładziny w takim miejscu. Ważne jednak, aby powierzchnia, do jakiej mają być przytwierdzone płytki, została odpowiednio do tego przygotowana. Pewną trudność może sprawić zamontowane do sufitu oświetlenie. Po pierwsze – przy montażu kafli niezbędne będzie ułożenie ich w taki sposób, by możliwe było później podłączenie żyrandola, plafonu, czy lampek punktowych. Po drugie – atrakcyjny dla oka efekt 3D zapewnia gra świateł. W przypadku sufitu, odpowiednie ustawienie źródła oświetlenia będzie w niektórych przypadkach problematyczne. Nie zmienia to jednak faktu, że w umiejętnie zaprojektowanych pomieszczeniach, płytki 3D położone na suficie będą stanowić bardzo oryginalną dekorację.