Nowoczesne ogrodzenia – sprawdź, dlaczego warto wybrać płytki dekoracyjne

cegła na ogrodzeniu Incana

Ogrodzenie budynku nie tylko wyznacza granicę posesji, ale też, podobnie jak elewacja, stanowi pewnego rodzaju wizytówkę domu. To właśnie charakterystyczny płot lub murek jest tym elementem posiadłości, który pierwszy rzuca się w oczy przejeżdżającym obok osobom czy przybyłym gościom. Warto wiec zadbać o to, by ogrodzenie było zarówno trwałe, jak i atrakcyjne wizualnie. Efekt nowoczesności można uzyskać, dekorując je płytkami marki Incana. Sprawdź, jak za pomocą naszych kafli stworzyć nowoczesne ogrodzenia, które zachwycą każdego!

Projektując nowoczesne ogrodzenie, trzeba przede wszystkim pamiętać, by jego wygląd był spójny ze stylem znajdującego się na posesji budynku. Nie chodzi oczywiście o to, by okładzina znajdująca się na ścianach domu i okalającego go muru była taka sama. Taki zabieg sprawiłby, że całość prezentowałaby się bardzo monotonnie. Ogrodzenie powinno odróżniać się od elewacji, ale jednocześnie musi współgrać z jego stylistyką. Na dodatek, pod uwagę warto wziąć kolory pozostałych elementów wykończeniowych budynku, np. dachówki czy ram okiennych. Nie bez znaczenia jest także to, w jakim otoczeniu znajduje się dom. Wygląd nowoczesnego ogrodzenia będzie bowiem zupełnie inny w przypadku modernistycznej „parterówki” znajdującej się na przedmieściach dużego miasta, a inny dla klasycznego domku rodzinnego usytuowanego pod lasem. Dla każdego rozwiązania można jednak stworzyć unikalny i atrakcyjny projekt obmurowania posesji przy użyciu odpowiednich płytek dekoracyjnych.

Nowoczesne ogrodzenia – imitacja naturalnego kamienia

Płytki imitujące naturalny kamień bardzo dobrze sprawdzą się jako dekoracja ogrodzeń standardowych domów o klasycznej bryle. Tego typu budynki najczęściej wykańczane są tynkami lub kaflami o jasnych, ciepłych barwach. Otoczyć można je zatem murkiem, który zostanie wykończony płytkami stylizowanymi na kamienie piaskowe, które wyróżniają się wyrazistą strukturą i delikatną kolorystyką. Przykładem takiego produktu jest chociażby płytka Vermont. W połączeniu z drewnianymi elementami nada posesji swojskości. Dla osób poszukujących nieco bardziej wyrazistszych rozwiązań, polecić można kafle Strato o głęboko ciemnej barwie. Doskonale uzupełni się ona z jasnymi elementami wykończeniowymi, tworząc bardzo ciekawy wizualnie kontrast. Będzie też pasować w przypadku ogrodzeń domów znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu naturalnej zieleni.

Nowoczesne ogrodzenia – surowy beton

Beton architektoniczny to prawdziwy hit ostatnich lat. Znajduje on zastosowanie wewnątrz budynków, jako element wykończenia wnętrz, a także na zewnątrz, przede wszystkim jako sposób na stworzenie nowoczesnej, oryginalnej elewacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by betonem udekorować także ogrodzenie, szczególnie jeśli zostało ono zbudowane z elementami metalowymi. Tu z pomocą przychodzą specjalne płytki imitujące surowy beton dostępne w ofercie marki Incana. Na ogrodzenie nada się chociażby model Grand z charakterystycznymi wypustkami i wżerami. Będzie on stanowił bardzo ciekawy element dekoracyjny posesji, na której znajduje się dom zbudowany w stylu modernistycznym czy industrialnym. Ogrodzenia z betonowymi płytkami najlepiej prezentować się będą w zwartej zabudowie (w bezpośrednim sąsiedztwie innych budynków utrzymanych w odcieniach szarości, ewentualnie bieli).

Nowoczesne ogrodzenia – imitacja cegły

Ceglane ogrodzenie to rozwiązanie uniwersalne. Dobrze będzie prezentować się zarówno w połączeniu z drewnem, jak i elementami metalowymi. Przeznaczone jednocześnie jest dla budynków o klasycznym wykończeniu. Arnhem czyli tradycyjna czerwona cegła, która od zawsze cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem dzięki swemu ponadczasowemu stylowi. Osoby poszukujące modeli o charakterystycznej, bordowej barwie, można polecić chociażby kafle Amaro stylizowane na materiały architektoniczne używane za czasów Starożytnego Rzymu. Ciekawie prezentować się będą także płytki Brooklyn Art, które z kolei zaprojektowano w taki sposób, by wyglądały jak nadszarpnięta upływem czasu zabytkowa cegła rodem z kamienic znajdujących się na słynnej dzielnicy Nowego Jorku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać ogrodzenie udekorowane płytkami imitującymi cegłę w jaśniejszych kolorach. Tu polecić można model Amsterdam – bardzo estetyczny, o prostej i delikatnej fakturze. Nada się szczególnie do otoczenia budynków jasnych, posiadających sporą liczbę drewnianych elementów wykończeniowych.