Nowoczesne elewacje domów – jak w prosty sposób zmienić wygląd budynku


Dzięki nowoczesnym i stylowym materiałom dekoracyjnym można samodzielnie zmienić wygląd elewacji domu. Wystarczy zastosować kamień dekoracyjny, płyty betonowe lub np. imitację cegły.Nowoczesne elewacje zakładają łączenie wzorów i kolorów, co pozwala np. na zastosowanie płytek tylko na fragmencie ściany. Najczęściej wykańcza się w ten sposób niektóre elementy domu, jak np. murki, słupy, wnęki, wszelkie uskoki budynku, opaskę wokół drzwi wejściowych, fragmenty ścian przy schodach i podestach. Płytki elewacyjne sprawdzą się też jako okładzina cokołów czy parapetów.


Natura i drewno – ważne trendy dekoracyjne w 2020 roku


Nowością w tegorocznym katalogu Incana jest płytka Eastwood w kolorach ziemi (beżowa z brązowymi przebarwieniami). Eastwood to lekki betonowy produkt z linii slim (tylko 1,5 cm grubości), co pozwala z powodzeniem stosować go np. na ścianach gipsowo-kartonowych. Płytka ma strukturę z elementami imitującymi surowe drewno oraz łuszczącą się korę. Taka powierzchnia tworzy ciekawy efekt, którym nada wyjątkowego charakteru takim pomieszczeniom jak salon, jadalnia czy sypialnia. Płytka może być używana także na zewnątrz, co pozwala ozdobić nią np. kolumny, fragmenty ścian domu czy ogrodzenia. 

Kolejną nowością jest gipsowa płytka Forest Bianco, także z serii slim, charakteryzująca się lekkością i wytrzymałością. Zróżnicowana powierzchnia tego wzoru oraz uniwersalna biel powodują, że Forest doskonale uzupełnia różnego rodzaju aranżacje i koncepcje. Struktura drewna połączona z wzorami kory drzewnej znakomicie wpasowuje się zarówno w minimalistyczne skandynawskie trendy, jak i bardziej urozmaicone projekty.


Stylistyka loftowa wśród trendów dekoracyjnych 2020


Styl do niedawna kojarzony głównie ze starymi, poindustrialnymi wnętrzami, powrócił i cały czas jest obecny wśród aktualnych trendów. Wnętrza tego rodzaju charakteryzują się przestronnością i przemysłowym, surowym wykończeniem, a często wykorzystywane w nich akcenty to metal, beton, a także drewno.

W katalogu Incana 2020 pojawił się nowy rodzaj płyty betonowej z wżerami i fugą – Stripe. Płytka charakteryzuje się fakturą będącą połączeniem wielu elementów o różnej długości i grubości, a dostępna jest w dwóch wersjach kolorystycznych: 
– Bianco (białym),
– Natural (szary kolor betonu). 

Wykończenie w stylu loft można wykonać także przy użyciu cegły i materiałów ją imitujących. Najczęściej są to płytki czerwone, szare albo białe. W ofercie Incana jest płytka Milano Loft, w ceglanym kolorze z gotową szarą fugą, co znacznie usprawnia proces jej klejenia do ściany. Linia ta charakteryzuje się odpornością na mróz i wilgoć, co pozwala na wykorzystanie jej także na zewnątrz. 

Nowością w katalogu Incana 2020 jest Roma – betonowa płytka imitująca cegłę, która wyróżnia się charakterystyczną i niestandardowymi wymiarami, zainspirowanymi architekturą starorzymską. Występuje w kolorach:
– Carrot – ciemnopomarańczowym,
– Frost – jasnoszary z ciemniejszymi przebarwieniami.

Można ją stosować zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. 


Kamienne inspiracje w trendach dekoracyjnych w 2020 roku


Kamień dekoracyjny to płytki gipsowe i betonowe inspirowane naturalną fakturą rozmaitych skał i kamieni. W tym segmencie ciekawą nowością w ofercie Incana są betonowe płytki elewacyjne o grubości 3,5 cm:
Antero Sahara (masywny produkt z wyrazistą strukturą i stonowaną kolorystyką, imitującymi powierzchnię kamienną naznaczoną erozją i upływem czasu),
Everest Rust (kolorystyka utrzymana w ciemnych odcieniach, inspirowana bazaltowymi skałami wulkanicznymi),
Malta Nugat (płytka imitująca kamień naturalny, barwiona kilkoma przenikającymi się odcieniami brązu). 
Tegoroczną premierą jest też seria Colorado, będąca odwzorcowaniem kamiennej ściany charakterystycznej dla dawnego budownictwa. Po przyklejeniu płytki na ścianie nie widać prostych, przecinających się linii, co daje trójwymiarowy efekt imitujący wygląd kamiennej, nieregularnej ściany. 


Hity w odświeżonej wersji – premiery w katalogu Incana


Aby jeszcze lepiej dostosować asortyment do potrzeb klientów, projektanci firmy Incana przygotowali nowe wersje kolorystyczne swoich najpopularniejszych produktów. W nowej ofercie znaleźć można:

– płytki Castor w kolorze Arctic (jasnoszary) – obok wcześniejszych wersji kolorystycznych Frio i Cappuccino,
– dwa nowe kolory paneli dekoracyjnego Murro: Arctic oraz Dark.