

Impregnacja płytek dekoracyjnych pomaga na dłużej zachować ich oryginalny wygląd, uodparnia je na działanie wilgoci i temperatury, a także pomaga w utrzymaniu produktu w czystości. Ważne jest jednak, aby wybrany impregnat przeznaczony był do konkretnego podłoża oraz aby sam nie pozostawiał widocznych śladów i był łatwy w użyciu. Wszystkie te cechy spełnia impregnat do betonu i innych powierzchni marki Incana.
Beton, jeśli chodzi o zabezpieczenie go przed niszczeniem, jest materiałem dość wymagającym ze względu na swoją naturalną porowatość i chłonność. Wraz z wilgocią wchłania on zanieczyszczenia, łatwo go zaplamić, a w warunkach np. nadmiernej wilgoci może szybko ulec korozji biologicznej. W tym ostatnim przypadku zmiany zachodzące w materiale są skutkami aktywności takich mikroorganizmów jak bakterie, grzyby, glony, które wydzielają substancje, powodujące niszczenie materiału surowca.
Podstawowe zadania impregnatu do betonu
Impregnacja betonu przede wszystkim wzmacnia jego strukturę ponieważ zabezpiecza przed wchłanianiem wilgoci. Proces ten dodatkowo ułatwia czyszczenie, eliminuje pylenie i zwiększa odporność na ścieranie oraz zapobiega wchłanianiu zanieczyszczeń, porastaniu mchem i powstawaniu przebarwień (w tym tych wywołanych długotrwałą ekspozycją na promienie słoneczne).
Dobrej jakości i odpowiednio dobrany impregnat poprawia wygląd betonowych płytek, może też zlikwidować drobne rysy, wzmocnić kolor oraz nadać im połysk.
Rodzaje impregnatów do betonu
W związku zadaniami, jakie ma spełniać impregnat do batonu i na podstawie sposobu jego działania wyróżnić można dwie podstawowe grupy tych substancji:
– penetrujące (o właściwościach hydrofobizujących, czyli powodujących odpychanie cząsteczek wody; powłoka hydrofobowa tworzy na zabezpieczanej powierzchni niewidzialny film, ale z zachowaniem wszystkich innych jej właściwości),
– powlekające, które zabezpieczają przed wchłanianiem brudu i ułatwiają pielęgnację.
Wybierając odpowiedni produkt zawsze trzeba sprawdzić, jakie jest jego przeznaczenie. Chodzi tu nie tylko o rodzaj powierzchni, na jaką może być stosowany, ale również o możliwość użycia go w wnętrzach lub na zewnątrz. Ważne jest także, aby impregnat nie zmieniał zasadniczo właściwości danego materiału czyli np. nie blokował przepuszczania powietrza.
Impregnat do betonu hydrofobizujący
Incana opracowała i produkuje wysokiej jakości nowoczesny, bezbarwny preparat na bazie żywic silikonowych. Impregnat ten stosowany jest do hydrofobowej impregnacji sztucznego kamienia z betonu, podłoży betonowych, tynków cementowych, a także płyt cementowo-włóknowych. Nie należy natomiast używać go do impregnowania tynków i powłok malarskich na bazie tworzyw sztucznych.
Preparat jest prosty w stosowaniu i przeznaczony do samodzielnej impregnacji płytek. Można nakładać go pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową (ale tylko urządzeniem niskociśnieniowym).
Wykonując prace ze środkiem impregnującym należy stosować rękawice i okulary ochronne, a także dbać o wietrzenie pomieszczenia i zachowanie ogólnych zasad BHP. Dla lepszego efektu zalecane jest wykonanie impregnacji dwa razy (drugą należy przeprowadzić po wyschnięciu I warstwy, tj, po min 4 godz.).
Impregnat do betonowych i gipsowych płytek ściennych – Decover
W ofercie marki Incana jest także Decover – gotowy do użycia, bezbarwny, paroprzepuszczalny, wodorozcieńczalny preparat do impregnacji chłonnych podłoży budowlanych wewnątrz i na zewnątrz budynków. Produkt ten polecany jest do zabezpieczania płytek dekoracyjnych z gipsu i betonu (za wyjątkiem płytek fabrycznie malowanych specjalistyczną farbą) oraz do innych nasiąkliwych podłoży jak:
– piaskowiec,
– klinkier,
– cegła licowa i silikonowa,
– dachówki.
Nie należy natomiast nanosić go na podłoża nie nasiąkliwe i słabo nasiąkliwe (może to spowodować powstanie plam).
Ten produkt także przeznaczony jest do samodzielnego stosowania. Impregnat należy nanosić na podłoże przy pomocy rozpylacza, pokrywając równomiernie całą powierzchnię tak, aby nie powstały zacieki. Impregnację można prowadzić także przy pomocy pędzla lub miękkiej szczotki.
Dla uzyskania najlepszego efektu płytki gipsowe wystarczy zaimpregnować jednokrotnie, natomiast płytki betonowe zaleca się pokryć dwukrotnie. Każdy kolejny zabieg impregnacji należy wykonać metodą „mokre na mokre” (nakładanie drugiej warstwy wykonując tuż po wstępnym związaniu warstwy pierwszej).