Kárpitozott panelek

Sposobów na udekorowanie ścian wewnętrznych jest naprawdę dużo. Obok tradycyjnych rozwiązań w postaci farb czy tapet, coraz większą popularnością cieszą się mniej standardowe metody zaaranżowania tej przestrzeni. Hitem ostatnich lat są chociażby panele tapicerowane. Dostępne w wielu kolorach i wzorach skutecznie nadadzą wybranemu wnętrzu ekskluzywnego charakteru.  

Panele tapicerowane – co to takiego? 

Panele tapicerowane są specjalnym rodzajem okładziny ściennej, która wykonana jest z miękkiej gąbki lub pianki poliuretanowej. Tego typu dekoracja, w przeciwieństwie do płytek czy drewnianych paneli, jest bardzo przyjemna w dotyku. Najczęściej montuje się ją tuż za łóżkiem w sypialni. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mebel ten nie potrzebuje zagłówka, który zwykle okazuje się mało poręczny i nieestetyczny. Miękkie panele tapicerowane nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, ale też funkcjonalną – nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by wygodnie się o nie oprzeć będąc w łóżku.  

 

Zalety paneli tapicerowanych  

Panele tapicerowane są przede wszystkim bardzo łatwe w montażu. Płaty okładziny mają stosunkowo duże wymiary, więc ułożenie całej dekoracji na ścianie nie zajmuje zbyt dużo czasu. Oprócz tego bez trudu można dopasować ten element wykończenia do stylu, w jakim zaaranżowano całe wnętrze. Wynika to z ogromnego wyboru kolorów i wzorów paneli. Jak zostało wspomniane, są one też bardzo funkcjonalne i stanowią bardzo atrakcyjną wizualnie ozdobę. Łatwo też utrzymać je w czystości, a w porównaniu do klasycznych płytek są o wiele bardziej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Panele tapicerowane pozwalają w nieskomplikowany sposób ocieplić wnętrze, gdyż stanowią dodatkową warstwę izolacyjną. Wykazują one także zdolność pochłaniania dźwięków, co szczególnie zainteresuje osoby posiadające w mieszkaniu bardzo cienkie ściany. 

 

Jakie rodzaje paneli tapicerowanych można wyróżnić? 

Panele tapicerowane dzieli się przede wszystkim ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zrobione zostało obicie okładziny. Najpopularniejsze są modele miękkie, wykonane z weluru. Można też natknąć się na panele obite syntetyczną skórą lub tkaninami z domieszką filcu, wełny lub bawełny. Bardzo modne są panele pikowane oraz zdobione guzikami. Coraz częściej można spotkać modele o wzorach tworzących na ścianie trójwymiarowy efekt wizualny.  

Ponadto, panele tapicerowane różnią się od siebie konstrukcją. Modele płaskie produkowane są na cienkiej, drewnianej podstawie. To do niej przykleja się grubszą warstwę pianki lub gąbki, która kryje się pod wybranym obiciem. Grubość okładziny wynosi w tym przypadku około 2-3 centymetry. Przeciwieństwem do paneli płaskich są oczywiście modele wypukłe. Te tworzą wyraźnie odstającą od ściany strukturę. Lepiej nadają się one do wyciszania pomieszczenia lub do jego ocieplenia. Panele grubsze są też popularniejsze i to właśnie one najczęściej zdobią ściany salonów lub sypialni. Najgrubsze dostępne na rynku są specjalne panele akustyczne, stworzone specjalnie po to, by wygłuszyć dane wnętrze. Składają się one z nawet kilku warstw a ich całkowita grubość może wynieść nawet 6 centymetrów. Ich montaż zaleca się np. w domach znajdujących się bardzo blisko ruchliwych ulic lub torów kolejowych. 

Czyszczenie paneli tapicerowanych  

Utrzymanie paneli tapicerowanych w czystości nie jest specjalnie trudne. Wiele zależy od tego, jakim materiałem obito okładzinę. Najczęściej są to tkaniny, które już na etapie produkcji pokryto środkami zapobiegającymi absorbowaniu brudu. Niestety, po jakimś czasie nawet najlepiej zaimpregnowane panele mogą się zakurzyć. Wówczas należy delikatnie je wyczyścić np. przy użyciu odkurzacza. Wszelkie plamy należy z kolei usuwać na mokro miękką gąbką nasączoną bardzo delikatnym detergentem. Unikać należy przy tym szorowania i nadmiernego polerowania jednego punktu panelu, gdyż łatwo w ten sposób doprowadzić do powstania przebarwień.  

 

W jakich wnętrzach sprawdzą się panele tapicerowane? 

Wiele zależy oczywiście od wybranego materiału obicia. Panele tapicerowane mają przede wszystkim nadać wnętrzu ekskluzywnego charakteru. Najlepiej więc sprawdzą się w mieszkaniach urządzonych w stylu glamour. Modele o stonowanych kolorach i wzorach można zastosować we wnętrzach utrzymanych w stylu modernistycznym lub futurystycznym.