Dekoracja ściany w salonie, którą wykonasz sam. Postaw na nowoczesne płytki dekoracyjne

Sposobów na udekorowanie ściany w salonie jest naprawdę dużo. W ostatnim czasie bardzo modne stało się stosowanie w tym pomieszczeniu ozdobnych płytek. To rozwiązanie, które skutecznie urozmaica nudne wnętrze i co ważne – odpowiedni efekt można uzyskać po samodzielnie przeprowadzonych pracach remontowych. Jakie płytki najlepiej sprawdzą się w salonie? O czym należy pamiętać, decydując się na montaż tego rodzaju okładzin?

Do niedawna płytki stosowano przede wszystkim w kuchniach i łazienkach, co wynikało ze specyficznych warunków, jakie panują w tych pomieszczeniach. Ściany wykończone kaflami są w takich miejscach lepiej chronione przed wilgocią, a na dodatek łatwiej utrzymać je w czystości. W ostatnich latach na rynku pojawiło się jednak sporo nowych rodzajów płytek, które idealnie nadają się do innych pomieszczeń. Za ich pomocą skutecznie można urozmaicić wnętrze salonu, będącego swoistym sercem każdego domu. To w nim najczęściej spędza się wolny czas, odpoczywa, a od jakiegoś czasu także pracuje. Ważne jest więc zatem, by pomieszczenie to było dopracowane w każdym calu.

Czy płytki na ścianie salonu to dobry pomysł?

Aby przekonać się do udekorowania ścian w salonie płytkami, należy przede wszystkim wiedzieć, że produkty przystosowane do tego pomieszczenia znacząco różnią się od kafli klejonych zwykle w łazienkach czy kuchniach. W pokoju dziennym pełnią one przede wszystkim funkcję estetyczną. Mniej istotna wydaje się ich funkcjonalność. Płytki te nie są aż tak narażone na zabrudzenia, więc nie ma konieczności wybierania modeli jedynie o płaskiej i gładkiej powierzchni. Dekoracja ścian w salonie za pomocą tego rodzaju okładzin daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Kafle ozdobne można stosować bez względu na to, w jakim stylu urządza się mieszkanie. Dobrze sprawdzą się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i modernistycznych.

Warto też wspomnieć, że tego rodzaju dekorację można stworzyć samodzielnie. Montaż płytek przy wykorzystaniu wysokiej jakości, dobrze dobranych klejów, a także na prawidłowo przygotowanej powierzchni, nie powinien stanowić większego problemu nawet dla osób, które nie posiadają dużego doświadczenia, w przeprowadzaniu takich prac remontowych.

Co lepsze – dekoracja jednej ściany czy wyłożenie całego salonu płytkami?

W głowach wielu osób, przekonujących się dopiero do wyłożenia płytek ozdobnych w salonie, może zrodzić się pytanie, czy lepiej zdecydować się na dekorację tylko jednej ściany, czy jednak wyłożyć okładzinę w całym pomieszczeniu. W tej kwestii nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od designu wybranego modelu płytek, rozkładu mieszkania, jego naświetlenia itd. Zaaranżowanie całego salonu płytkami sprawdza się przede wszystkim w przestrzeniach otwartych, łączonych z aneksem kuchennym. W pozostałych przypadkach łatwo doprowadzić do sytuacji, w której dekoracja staje się przytłaczająca i zaczyna dominować nad innymi elementami wystroju. Ponadto, wyłożenie płytek na wszystkich ścianach salonu zwykle dotyczy mieszkań urządzanych w stylach industrialnych i nowoczesnych, przy czym dodatkowo trzeba zaznaczyć, że stosuje się wówczas kafle szerokie, o dużej powierzchni oraz dość zachowawczej kolorystyce (np. bardzo modny w ostatnim czasie beton architektoniczny – https://incana.pl/produkty/concerto/).

Bezpieczniejsze wydaje się zastosowanie płytek do udekorowania jednej ściany w salonie lub tylko do wyłożenia na jej poszczególnych fragmentach. Takie akcenty aranżacyjne sprawiają, że wnętrze staje się bardziej oryginalne i wyszukane. Często też płytkami wyodrębnia się ścianę, na której wisi telewizor. Tworzy się w ten sposób swojego rodzaju kącik rozrywki, który sam w sobie stanowi dekorację salonu.

Dekoracja ściany w salonie – przykłady produktów

W ofercie firmy Incana znajduje się spora liczba płytek, którymi można udekorować ściany salonu. Poza wspomnianymi okładzinami betonowymi, warto wyróżnić modele kamienne. W pokoju dziennym dobrze powinny sprawować się płytki Etna dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych – ciemnym (Graphite) oraz jasnym (Cappucino). Okładzina ta charakteryzuje się zróżnicowaną strukturą przypominającą wizualnie formy skalne. To płytki bardzo uniwersalne, które można wykorzystać do wnętrz każdego rodzaju, zarówno do zaakcentowania tylko jednego fragmentu salonu, jak i wyłożenia nim całego pomieszczenia. Bardzo podobnie przedstawia się model Carini występujący w wariancie ciemnym (Graphite), piaskowym (Sahara) i białym (Artic).

Z kolei do udekorowania tylko jednej ściany bądź tylko jej fragmentów, zaleca się stosowanie przeznaczonych do tego decorów. To płytki, których prymarnym celem jest tworzyć we wnętrzu odpowiednią ozdobę. W nowoczesnych mieszkaniach sprawdzi się na pewno model Brave tworzący unikalną, trójwymiarową strukturę. Dla salonów o nieco bardziej zachowawczy designie można z kolei polecić płytki Phenomena. Cała oferta dostępnych decorów znajduje się pod tym linkiem.