Cegła na ścianę – jak kłaść i jak fugować płytki cegłopodobne?


Serie płytek inspirowane kolorem i fakturą cegły od lat cieszą się niesłabnąca popularnością m.in. ze względu na wiele możliwości zastosowania. Aby uzyskać możliwie najlepszy efekt trzeba je jednak nie tylko prawidłowo kleić, ale także fugować. Wygodną alternatywą są płytki dekoracyjne cegłopodobne z gotową fugą. 

Płytki cegłopodobne klei się do ściany tak samo, jak wszystkie inne płytki dekoracyjne betonowe i gipsowe. Należy zatem rozpocząć od oczyszczenia i wyrównania powierzchni, którą następnie warto zagruntować. Ważne jest, aby do wyrównywania ściany nie używać kleju. 

Aby oszacować, ile płytek będzie potrzebnych do wykonania planowanych prac, można skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który znajduje się przy opisie każdej z serii produktów Incana. Na wypadek nieprzewidzianych strat podczas pracy, warto kupić ok. 10% więcej materiału.


Jak kleić płytki cegłopodobne?


Niezależnie od rodzaju płytek, klejenie zawsze najlepiej jest rozpocząć od narożników lub miejsc najbardziej widocznych i od dołu (pozwala to uniknąć łączeń i ewentualnych docinek w miejscach szczególnie eksponowanych). Wybierając klej trzeba się upewnić, czy jest on przeznaczony do tego rodzaju podłoża, na którym ma być użyty. Bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem będzie preparat uniwersalny, jak dostępny w ofercie firmy Incana. Klej Decoflex przeznaczony do takich podłoży, jak:
– betony zwykłe, lekkie, komórkowe,
– tynki cementowo-wapienne, wapienne, gipsowe, 
– płyty gipsowo-kartonowe i gipsowo-włóknowe, OSB, 
– sztywne płyty wiórowe, 
– okładziny płytek ceramicznych. 

Pomocne może być wyrysowanie na ścianie cienkich linii, które pomogą utrzymywać poziom i odległości. Każdą płytkę przed nałożeniem kleju należy zmatowić np. przy użyciu drucianej szczotki. Klej powinien być nakładany przy pomocy pacy zębatej tak, aby jego warstwa nie przekraczała 5 mm. Płytki przykleja się w tak, aby po dokładnym jej umiejscowieniu powstała spoina odpowiedniej szerokości, dopiero wtedy można docisnąć element do podłoża. 
W przypadku cegły warto pamiętać o tym, aby pojedyncze fragmenty układać w sposób naśladujący układ cegieł (czyli nie jedna pod drugą, ale w połowie długości). 

Szczegółową instrukcję klejenia płytek dekoracyjnych zamieściliśmy na naszej stronie  ZOBACZ


Jak fugować płytki cegłopodobne?


Prawidłowe nałożenie fugi sprawia, że wygląd ściany zdecydowanie zyskuje na autentyczności. Warstwa fugi pomaga też ukryć miejsca z nadmiarem kleju. Fugowanie należy jednak rozpocząć dopiero, gdy wszystkie elementy zostały trwale przyklejone, a klej wysechł. 

Fuga Incana dzięki zastosowaniu najwyższej jakości komponentów (jak wysokogatunkowe cementy, mączki mineralne i żywice), może być stosowana zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, a także w pomieszczeniach suchych i wilgotnych. Charakteryzuje się ona wysoką wytrzymałością i przyczepnością oraz bardzo dobrymi parametrami eksploatacyjnymi, jak odporność na zarysowania i spękanie.

Fugę można nakładać np. przy pomocy worka foliowego. Przygotowaną zaprawę należy mieścić w mocnej plastikowej torbie, a następnie obciąć jej końcówkę tak, aby strumień wyciskanej fugi był dostosowany do szczelin pomiędzy płytkami (sama fuga powinna mieć od 5 mm do 12 mm). Nadmiar materiału trzeba na bieżąco usuwać z powierzchni kamienia używając do tego czystej, lekko zwilżonej gąbki i pacy z gąbką. Nie należy mocno moczyć świeżych spoin. Po wstępnym związaniu można fugę delikatnie wygładzić za pomocą szpachelki lub palcem (do tego konieczne będą rękawiczki).


Cegła dekoracyjna z gotową fugą 


W ofercie firmy Incana dostępne są także produkty z fugą, jeszcze łatwiejsze w montażu. Płytki te są większe od pojedynczych elementów (20,5 cm szerokości i 7cm wysokości), co też przyspiesza proces klejenia. 

Płytki Incana z gotową fugą to np.:

Milano (w dwóch wersjach kolorystycznych: ciemne Volcano i czerwone Loft),
Amsterdam Natural (neutralna kolorystycznie, z jaśniejszymi i ciemniejszymi przebarwieniami),
Mattone Bianco (imitują ponadczasową cegłę z gotową fugą),
Murro Panel (faktura białej cegły w połączeniu z delikatnymi zaokrągleniami). 

Zasady montażu i impregnacji tych produktów są takie same, jak w przypadku innych płytek dekoracyjnych. Nie ma jednak potzreby dodatkowego fugowania.