Białe płytki – jak samodzielnie wykończyć wnętrze w pięknym stylu


Biel to kolor ponadczasowy, kojarzący się z elegancją, ale i z czystością. Dlatego tego rodzaju płytki dekoracyjne znakomicie sprawdzą się nie tylko w salonie czy sypialni, ale też w kuchni albo łazience. Dodatkowo białe płytki znakomicie uzupełnią wnętrza wykończone w różnych stylach, od minimalistycznego, po intensywny i różnorodny. 

Białe płytki (podobnie, jak czarne) mają bardzo szerokie zastosowanie tym bardziej, że na rynku dostępnych są w wielu wzorach oraz odmianach kolorystycznych. W ofercie firmy Incana znaleźć można białe płytki inspirowane figurami geometrycznymi, cegłą, kamieniami, a także betonem. 

Uniwersalny charakter białych płytek

Biel można z powodzeniem wykorzystać w dekoracji wnętrz bez względu na to, czy w domu dominują ciężkie, nobliwe antyki czy proste, nowoczesne minimalistyczne meble. W pierwszym przypadku białe płytki dodadzą lekkości i elegancji, w drugim – lekko industrialnego charakteru. Kolor ten z pewnością będzie pasował także do tradycyjnych wnętrz, wypełnionych dodatkami, różnorodnymi ozdobami i pamiątkami. Biel świetnie współgra też z jasnymi wnętrzami zaaranżowanymi w śródziemnomorskim stylu (w takim przypadku warto zestawić ją z błękitem czy różnymi odcieniami ochry) oraz prowansalskim (w połączeniu z delikatnymi drewnianymi meblami i jasnymi barwami). 

Białe płytki to też nieodzowny element wykończenia w stylu hygge, czyli jasnym drewnem, przyjemnymi tkaninami i nastrojowymi dodatkami. Łatwo zastosować je także w pomieszczeniach, w których dominuje styl retro. 

Warto pamiętać, że bez względu na styl, biel w każdym przypadku rozjaśni i optycznie powiększy pomieszczenie. Dlatego białe płytki sprawdzą się np. na ciasnym poddaszu. 


Białe płytki, które imitują cegłęPonadczasowe wzory inspirowane klasyczną cegłą od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. W ofercie firmy Incana znaleźć można m.in. następujące serie:

Mattone (płytka gipsowa z serii Slim, o grubości 1,5 cm, która przenosi na ścianę klasyczne, regularne ceglane wiązanie)
Retro Vanilia (betonowa płytka w kolorze bieli złamanej niewielką ilością barwy szarej)
Murro (płytki gipsowe, które imitują klasyczną cegłę z gotową fugą)
Castel (płytka betonowa imitująca cegłę, która charakteryzuje się szczególnie wysoką odpornością na mróz oraz inne czynniki atmosferyczne)
Brico Wall (gipsowa płytka imitująca cegłę z gotową fugą, z charakterystycznymi delikatnymi zaokrągleniami).


Inspirowane kamienieniem stylowe białe płytkiKamień dekoracyjny to zarówno wzory nieregularne, jak i symetryczne. Wśród oferowanych przez firmę Incana serii imitujących różnego rodzaju skały i kamienie znaleźć można następujące produkty:
Arno Bianco (symetryczne płytki gipsowe o różnorodnej strukturze, ułożone z większych segmentów, na które składają się mniejsze elementy o kontrastowych fakturach),
Alaska (płytka betonowa o kamiennej, niesymetrycznej, wielopłaszczyznowej strukturze i neutralnej kolorystyce),
Mizar (z układem wzoru będącym stylowym połączeniem drewna i kamienia),
Centra (gipsowa płytka inspirowana charakterystycznym wyglądem skały osadowej, w kolorze białym z delikatną domieszką brązu)
Delia (gipsową propozycją okładziny ściennej, występującą w dwóch uniwersalnych kolorach – białym i szarym).’


Białe płytki ze wzorem geometrycznym, odwzorowujące strukturę betonu albo drewna W ofercie Incana są też białe płytki inspirowane różnego rodzaju wzorami geometrycznymi. To np. takie serie, jak:
Estillo (przenosi na ścianę regularny i uporządkowany wzór białych kwadratów),
Phenomena (płytka o falistym kształcie, odporna na wodę i zabrudzenia dzięki użyciu specjalistycznej farby)
Quadro (płytki z nowoczesną symetrią złamaną oryginalną grą światłocieni). 

Ciekawą propozycją są też białe pytki o strukturze betonu, jak:
Stripe Bianco (płytka z licznymi wżerami i porami)
Metro (seria urozmaicona elementami charakterystycznymi dla struktur betonowych).

Wielbiciele natury powinni natomiast zwrócić uwagę na serię Forest Bianco, która jest cienka (wersja Slim) i charakteryzuje się małą masą i dużą wytrzymałością. Tę serię białych płytek wyróżnia też zróżnicowana powierzchnia wzoru inspirowanego drewnem.